forma,včelí rámek,rámky,sbíjení rámků,stloukání,rámkové přířezy

Forma na stloukání včelích rámků

U stloukání včelích rámků je důležité, aby byla u sbíjených přířezů dodržená kolmost a taky přesnost sestavení celého rámků, hraje totiž        důležitou roli ohledně dodržení včelích mezer v úle.

Ke sbíjení malého počtu rámků postačí kladívko hřebíčky třeba i disperzní lepidlo a hlavně šikovné ruce. Pro větší počty rámků (stovky) se vyplatí již sponkovačka. Prvně jsem si pořídil elektrickou sponkovačku za cca 700 Kč (hoby kvalita). Jde to,ale dře to! Sponkovačka se mi začala poměrně často ucpávat sponkami, takže efektivita práce byla pryč. Proto následoval další krok a to nákup kompresoru a pneumatické sponkovačky/hřebíkovačky. Nyní po nasbíjení mnoha uteplených nástavků den a rámků mohu říci, že to byla dobrá volba. Jde to jako po másle bez nutnosti velikého přítlaku jako u elektrické sponkovačky a co je důležité – neucpává se.

 

Dále při potřebě většího počtu rámků se vyplatí pořídit si různé formy, které ulehčí práci a pomohou dosáhnout vysoké přesnosti.

Protože potřebuji přes zimu stloukat stovky rámků a taky chci ať mi práce jde od ruky.

Zhotovil jsem si první formu na 10 rámků 39×24 s OSB desky. Inspiraci jsem našel na internetu. Je to vlastně jakoby nástavek natěsno bez včelí mezery, kde boční loučky přidržují dvě latě potažené kobercem. Koberec jsem použil kvůli lepšímu vymezení nerovností. Všiml jsem si,ale jedné dost podstatné nevýhody a to že při naskládání bočních louček vedle sebe, dojde vlivem i malých nepřesností v šířce rámkových přířezů (běžně 25 mm), k problémům při sestavování.

U svépomocné výroby přířezů, mohou být navíc tolerance přesností horší, třeba pokud nemáme vhodný pilový kotouč. Každá desetinka se příčítá k další desetince a nakonec poslední rámek ve formě má horní a spodní loučku přibitou třeba o 1,5 mm mimo. Jde to omezit třeba postupným posouváním a vyrovnáváním jednotlivých louček, ale je to práce navíc.

Pro nadcházející sezónu 2016 jsem se rozhodl vyrobit zkušebně pro každé včelstvo nízký medníkový nástavek s rámky 39×15. Takže to je další důvod vyzkoušet něco nového.

No a je to tu. Formu jsem obohatil o vymezení pro boční loučky, použil lamino pro vyšší přesnost a celé to poskládal tak, aby vznikly dorazy pro přesné sbíjení spodních a horních louček. Prvních cca 180 ks rámků mám za sebou, šlo to jedná radost, rychle a hlavně přesně!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

forma,včelí rámek,rámky,sbíjení rámků,stloukání,rámkové přířezy
prázdná forma

 

rámky ve formě
Forma na 8 rámků

 

forma na rámky
boční loučky

 

 

 

 

U dvou rámků, kde sponka narazila na suk a vyhla se stranou, jsem musel následně dostávat rámek ven větší silou. Bylo to způsobeno použitým řezivem při výrobě rámkových přířezů (sukatý smrk). Dále mám naštěstí připravené řezivo s minimem suků, což je velká výhoda.

Další krok bude výroba formy pro rámky 39x24J.

forma na sbíjení rámků

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>